Šta je Viber?

Viber je besplatna višeplatformska aplikacija za mobilne telefone i računare koja omogućuje razmenu poziva, poruka, fotografija i drugih video sadržaja putem interneta. Do decembra 2016. godine Viber je brojao preko 800 milona registrovanih korisnika.

Razvojni put

Aplikaciju je razvila i popularizovala izraelska kompanija Viber Media. Talmon Mark (TalmonMarco), bivši glavni oficir za informisanje u izraelskoj vojci, je 2010. godine zajedno sa Igorom Magazinskim (Igor Magazinnik), Sanijem Marolijem (Sani Maroli) i Oferom Smohom (Ofer Smocha) osmislio aplikaciju namenjenu iPhone 2 telefonu. Verzija aplikacije za BlackBerry i Windows Phone nastala je 8. maja 2012., godine, a mesec dana kasnije objavljena je i verzija za Android telefone. Aplikacije za Nokijinu Seriju 40, Symbian i Samsungovu Bada platformu predstavljeni su pred kraj iste godine.

U aprilu 2013. godine Viber je objavio aplikaciju za sve Windows 8 telefone. 24. jula je Sirijska armija uništila Viberov sistem podrške, mada je kompanija tvrdila da podaci korisnika nisu ugroženi. 13.februara 2014. japanska kompanija Rakuten je kupila Viber za 900 miliona američkih dolara.

Funkcionalnost, upotreba i prednosti

Aplikacija je potpuno besplatna. Skida se putem Google Play Store-a, App Store-a ili bilo koje druge „online“ prodavnice. Za upotrebu je potrebna Wi-Fi, 3G ili 4G internet konekcija.

Funcionalnost Vibera varira od platforme do platforme. Uvođenje novih karakteristika obično počinje sa iOS i Android operativnim sistemima. Primanje i slanje tekstualnih, slikovnih i video poruka dostupno je preko svih platformi, dok je telefoniranje omogućeno samo korisnicima iOS, Android i Nokia Windows operativnih sistema.

Korisnički nalog sadrži mogućnost pristupa listi kontakata, porukama, poslednjim pozivima, tastaturi kao i listi ostalih dostupnih opcija. Nakon što se aplikacija instalira, Viber kreira korisnički nalog koristeći samo broj telefona korisnika. Viber je sinhronizovan s telefonskim imenikom, pa korisnik nema potrebe da pojedinačno dodaje kontakte u aplikaciju. Prikazuju se svi korisnici aplikacije, tj. njihovi brojevi.

Prednosti Vibera

Viber se proširio kroz milione korisnika zbog njegove jednostavnosti korištenja i prednosti koje pruža:

  • Besplatni razgovori, slanje i primanje poruka, fotografija i video sadržaja putem 3G ili Wi-Fi internet konekcije
  • Jednostavna upotreba – potrebno je instalirati aplikaciju, bez pravljenja korisničkog naloga
  • Viber koristi korisnikov broj mobilnog telefona i imenik i prikazuje ko od kontakata koristi aplikaciju
  • Kvalitetan zvuk
  • Aplikacija koja ne prihvata reklamiranje
  • Ne troši bateriju i ne zauzima memoriju uređaja tako da se poruke i pozivi mogu uvek primati i slati.

Aplikacija je od nedavno dostupna i za računare, pa korisnici Mackintosh i PC računara, osim na svojim mobitelima mogu da koriste Viber i preko kompjutera. Viber za računare ima sve mogućnosti kao i aplikacija za mobitele, i to: slanje poruka (uključujući emotikone, animacije i slike), HD kvalitet poziva, video poziv, sinhronizaciju sadržaja mobilne i aplikacije na računaru, četovanje s više korisnika istovremeno, prebacivanje poziva s računara na telefon i obrnuto.

Popularnost

Viber je 2017. uvršten među 10 najpopularnijih aplikacija za mobilne telefone, na globalnom nivou, te na osnovu mesečnog broja aktivnih korisnika. Prva dva mesta zauzimaju WhatsApp i Facebook Messenger sa milijardu aktivnih korisnika mesečno. Na trećem mestu je QQ mobile sa 877 miliona, a posle njega WeChat sa 846 miliona korisnika mesečno. Na petom i šestom mestu nalaze se Skype i Snapchat sa 300 miliona aktivnih korisnika mesečno, a sedma pozicija pripala je Viberu sa 249 miliona aktivnih korisnika. LINE, BlackBerry Messenger (BBM) i Telegram zauzeli su osmo, deveto i deseto mesto, sa po 217, tj. 100 miliona aktivnih korisnika mesečno.


Sponzorisano:

Slične definicije